Gebelikte beslenmenin önemi

Kategori - Beslenme ( Beslenme, dengeli beslenme, sporcu beslenmesi, çocuk bebek beslenmesi )


Gebelikte iyi beslenme, anne, çocuk ve toplum sağlığının korunmasında önem taşır. Yavrunun tüm besin öğesi gereksinmesi anneden sağlanır. Gebe kadın iyi beslenmezse, dölün besin öğesi ihtiyacı bir dereceye kadar annenin vücudundaki depo ya da yedeklerden karşılanır, sonra da annenin dokuları yıkılmaya başlar ve yavrunun ihtiyacı karşılanmaya çalışılır.
gebelikte beslenme
Bu durumda gebe kadın ve yavru zarar görmeye başlar.Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme, gebelik sırasında, doğumda ve doğum sonrasında çeşitli bozukluklara yatkınlığı artırır, annenin durumunu kötüleştirir; yavruda sonradan düzeltilemeyecek bozuklulara yol açabilir.Anne ile yavrunun yaşama ya da sağlıklı yaşama şanslarını azaltabilir.

Ana ve çocuk sağlığında, yanlız gebelik döneminde değil,gebelik öncesi iyi beslenme de rol oynar. Dölün büyümesi, her yönüyle annenin beslenmesine bağlıdır.Hem gebelik öncesi hem de gebelikte yeterli ve dengeli beslenen sağlıklı annelerin çocuklarının daha sağlıklı ve normal olma olasılığı, aksi durumdakilere göre çok yüksektir.Sağlıklı ve normal kuşakların yetişmesinde; yaşam boyu ve gebelikte iyi beslenmenin olumlu etkisi tartışma götürmeyen bir önem taşır.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Dengeli beslenme nedir önemi
Dengeli beslenmenin spora etkileri
Hamilelikte beslenmenin önemi
Gebelikte besin öğeleri
Gebelikte alınması gereken besinler
Gebelikte proteinin en iyi sağlandığı gıdalar
Gebelikte alınmaması gereken maddeler
Gebelikte beslenme yanlışları

Rastgele Yazılar

Hayvan sütlerinin temizlenmesi
Bal
Yonca diyeti
Beslenme ve Kolesterol
Tarhana çorbası
Her yıl 600 bin anne adayı ölüyor
Çörek otu
Pırasa bitkisi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.