Zatüre belirtileri

Kategori - Sağlık ( sağlık, cinsel sağlık, hastalıklar, sağlık haberleri kadın erkek sağlık )


Pnömoni olarak da bilinen zatürree hastalığını, kısaca akciğerlerin iltihaplanması olarak tanımlayabiliriz. Bebek ve yaşlı ölümlerinde zatürree nemli bir yer tutar. Bir başka ifadeyle zatürree öldürücü bir hastalıktır. Beş yaşın altındaki çocuk ölümleri, ülkemizdeki tüm ölümlerin yarısını oluşturur. Bu çocuk ölümlerinin en önemli nedeni ise zatürredir. Zatürree genellikle her yaştaki insanlarda görülür. Ancak çocuk ve yaşlılarda zatürree hastalığının seyri daha ağırdır. Zatürreeyi hazırlayıcı edenlerin başında soğuk (üşütme) gelir. Ayrıca soğukla birlikte beslenme bozuklukları da zatürreenin oluşmasında hazırlayıcı nedenlerdendir. Zatürreenin oluşmasına neden olan etkenler çeşitlilik gösterir. Zatürreenin etkenleri arasında virüsler, bakteriler, bağırsak parazitleri, akciğerlere kaçan yağlı maddeler vb. sayılabilir.

zature

Hastalığın oluşması için zatürreeye neden olan etkenlerin akciğerlere ulaşması gerekmektedir. Hastalık etkenlerinin akciğere ulaşması farklı yollarla olur. Hastalık etkenlerinin akciğere bulaşma yolları;

Damlacıklarla: Hasta kişilerin öksürük, aksırık ve konuşma sırasında, havaya karışan mikroplar damlacıklar şeklinde sağlam kişinin solunumu sırasında bulaşır.
Hava yoluyla: Hasta kişiyle aynı ortamda yapılan solunum sırasında, havadaki hastalık mikrobunun akciğerlere ulaşmasıyla bulaşır.
Zatürreeye neden olan hastalık etkenlerinin havlu, mendil, bardak vb. eşyalara bulaşması ve bunu da sağlam kişilerin kullanmasıyla bulaşır. Parazitlerin neden olduğu zatürreede ise bulaşma kirli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sırasında olur. Hastalık etkeninin vücudun herhangi bir bölgesinden dolaşım yoluyla akciğerlere taşınmasıyla da hastalık oluşur. Yukarıda sıraladığımız bulaşma yollarından herhangi biri zatürree oluşmasına neden olabilir. Zatürree oluştuğunu gösteren genel belirtililer; ateş, öksürük, solunum güçlüğü, burun kanatlarının solunuma katılması, kaburga arası kaslarda çekilme, iştahsızlık, bebeklerde emme güçlüğü ve huzursuzluk sürekli ağlamadır.

Diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi zatürreeden korunmak için de yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması gerekir. Özellikle bebeklerin beslenmesinde anne sütü hastalıktan korunmada büyük önem taşır. Zatürreeden korunmak için yeteri ve dengeli beslenmenin yanında; kişinin temizlik kurallarına uyması gerekir. Özellikle kış aylarında kapalı ve karanlık ortamlarda bulunmamalıdır. Okul, kışla, pansiyon vb. kalabalık yerlerde hastalık mikrobu taşıyanların en kısa sürede tedavileri yapılmalıdır. Aksi takdirde hastalık hızıyla yayılır. Kızamık sonunda zatürreenin oluşması ihtimali oldukça yüksektir. Dolayısıyla kızamık tedavisi zamanında ve etkili bir şekilde yapılmalıdır. Boğmaca ve tüberküloz aşıları çocuklarda zamanında yaptırılmalıdır. Böylece çocuğun vücut direnci artacağından zatürree riski azalır. Daha önce de açıkladığımı gibi zatürree çocuk ve yaşlılarda daha çok görülür. Zatürreeye yakalanma riski; Beslenme bozukluğu, kansızlık vb. durumları olanlarda, düşük hayat standardı nedeniyle sağlıksız evlerde hayatını sürdüren kabalık ailelerde, üst solunum yolları hastalıklarında, kızamık ve geçirenlerde daha yüksektir. Zatürree tedavisinin doktorunun önerilerinin yanında; Hastaya bol bol sıvı verilmeli, anne sütüyle beslenmeye devam edilmeli, hasta odasının temiz, nemli ve havadar olmasına özen gösterilmelidir. Hastasının odasında kesinlikle sigara içilmemelidir.

Zatürree nedir ?

Ciğerin hava torbalarında ve hava borucuklarında meydana gelen, çok kez akut olan bir enfeksiyondur.

Hangi türlerde zatürree vardır ?

Bunlar genellikle nedenleri yönünden sınıflandırılmaktadır. Yâni bakteriden mi, virüslerden mi, mantarlardan mı veya başka mik­roplardan mı ileri geldiği göz önünde tutularak sınıflandırılmakta­dır.

Akciğer lopu zatürreesi nedir ve bronş zatürreesinden nasıl ayırdedilir ?

Akciğer lopu zatürreesi bir lopun veya birden fazla lopun tamamen iltihaplanmasından ileri gelmektedir. Anîden gelen belirli bir has­talık olup başlangıçtaki ilk belirtileri üşümek ve nöbettir. Bronş zatürreesi ise küçük bronş borularının etrafını saran ciğer dokula­rın bazı küçük kısımlarının iltihaplanmasıdır. Bu tür zatürree lop tipinden daha yavaş olarak gelişir ve genellikle bronşitin, gripin ve eflüanza’nın bir komplikasyonu olarak tezahür eder.

Günümüzde en çok rastlanan zatürree tipi hangisidir ?

Bir virüsten ileri gelen zatürree (virüs pnömonisi), antibiyotik ilâçlar kullanılmaya başlandıktan sonra lop tipi zatürree vak’aları çok azalmıştır.

Akciğer lopu zatürreesi vakaları antibiyotiklerle nasıl azaltılmakta­dır ?

Üst solunum alanında olagelebilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotiklerin çok tesirli olmasından dolayı bu ilâçlar bakterilerin ci­ğerlerde bir köprübaşı kurmalarını önleyebilmektedir.

Zatürreeyi hazırlayıcı sebepler hangileridir ?

Yetersiz gıda alınması, yorgunluk, üst solunum alanında meyda­na gelmiş olan bir enfeksiyonun tedavi edilmemesi ve bronş boru­larına yabancı maddelerin solunum yolu ilş girmesi.

Zatürreeden iyileşme olanakları nedir ?

Mükemmel. Bundan yıllarca önce ciddî bir zatürreeye yakalanan­ların yaklaşık dört kişiden biri bu hastalıktan kurtulamayarak öl­mekteydi. Bugün zatürreeden dolayı ölüm vakalarına pek nadiren rastlanmaktadır.

Zatürree ne kadar sürer ?

İyi bir tedaviyle zatürree beş ilâ on dört gün içerisinde tedavi edile­bilir.

Zatürreeden iyileştikten sonra ne kadar süre yatakta veya evde kalınamalıdır ?

Ateş normale döndükten ve antibiyotik ilâçların verilmesi durdu­rulduktan sonra en az iki veya üç gün.

Tedaviye kolaylıkla cevap vermeyen olağan dışı zatürree tipleri var mıdır ?

Evet vardır, tülaremik zatürree. Bu hastalık insanlara tavşanlardan geç­mektedir. Psitakoz denilen papağan zatürreesidir. Bu hastalık in­sanlara kuşlardan bulaşmaktadır. Ayrıca bazı stafilokok türü za­türreeler de tedaviye karşı direniş göstermektedir.

Solunum yoluyla alman zatürree nedir ?

Bronş boruları yoluyla ciğerlere girmiş olan gıda parçaları, kusun­tu, zehirler, yağlı burun damlaları vb. bu hastalığı meydana geti­rebilir. Bu gibi maddeler bakteri ve virüslerin gelişmesiyle ikinci derecede enfekte olurlar.

Hypostatic zatürree nedir ?

Bu tip zatürree bazı kronik hastalıkların seyri sırasında meydana gelebilir. Özellikle yaşlılarda, hastalıktan bitkin düşenlerde veya yatalak olan hastalarda görülür. Hastalık ciğerlerde dolaşımın tembel olmasından virüs ve bakterilerin ciğerlerde köprübaşları kurma imkânları bulmasından ileri gelmekte olduğu iddia edilmek­tedir.

Hypostatic zatürree önlenebilir mi ?

Asıl neden hastalığı kontrol altına almakla ve hastanın yataktaki yerini devamlı şekilde değiştirmekle birçok vakalarda hastalık ön­lenebilir. Bu gibi hastaların mümkün olduğu kadar çabuk yatak­tan çıkarılmaları gerekmektedir.

Yorumlar

10aysekana - 2010-02-10 00:45:00
benim babam 13 kasım günü zatureden hayatını kaybetti uygulana ilaçlar ve tedavi bence yetersiz kaldı ben bu yüzden çok üzgünüm

10erdal somuncu - 2010-03-14 11:31:31
slm hocam şimdi benim arkadaş zatüre olmuş bende dedimki kanka zature nin gecmesini istiyosan üzüm bekmezi ic dedim ne olsa tübrakozlu akciyerlerdede mikrop oldugundan mikropları öldürür dedim arkadaş 1 hafta bekmez icdi hasta arkadaşım surekli kontrolum altında ama düzeldi tabi zatüre olan hastalarda bu sekl yaparsa birazda spor yapmalı hocam daha güzel nefes alıp vere bilmek icin

10murathan - 2010-03-10 05:37:01
zatüre hastalğı

10mehmet - 2010-03-23 14:53:31
o kadar üzgünüm ki anlatamam 8 aylık kızıma zatürre teshisi konuldu.ne yapacagimi bilmiyoum;su an hastanede yatiyor.allahim bu bebeklerin sucu ne.gözde m biran önce iyilesip evimize dönmeni bekliyorum...

10özlem - 2010-04-25 04:35:54
hocam bende şuan zatüre hastasıyım yaklaşık on gündür yataktayım ve okula gidemiyorum iki defa doktora gittim ilaçlarımı digiştirdi aynı vücudum alerji olmaya başladı ne yapmam gerekiyor çok üzülüyorum okula gidemiyorum diye...............

10ülkü - 2010-05-08 05:42:09
hocam benim 3aylık bebeğim 27 günlüktü zatüre geçirdi ve 10 gün hastanede yattı şuan geçti dedi ama balgam var kakasında korkuyorum çok temiz bakıyorum 2 aydır evden dışarı çıkmıyorum daha eve hapismi kalacağız ne yapacağımı şaşırttım nasıl koruyacağız ciğerleri nekadarda tazelenir bebeğimin teşekkürler

10osman aydin - 2010-06-25 10:09:13
halam 49 yasinda almanya da yasiyor ve 10 günden beri hastande yatiyor. teshis; akciger iltihaplanmasi. fakat akcigerdeki iltihap orani 250 diye söylenmisti ilk yattiginda 4 gün sonra 140 kadar düsürdüler antibiyotik ile ama dün akcigerinden parca aldilar ve sonucun pazartesi gelecegini söylediler. halamin kaburga kemigi yamuk oldugu icin cigeri sikirtiriyormus ve antibiyotik tedavisini etkiliyormus. bu yüzden ameliyat veya baska bir ilac tedavisi olabilirmis. sikayetleri: halsizlik, yüksek ates, öksürük(balgam yok), üsüme ve terleme sikayetleri ile hastaneye yatti. bize söylenen kanser olabilir fakat iki hafta önce akciger filmi cektirmisti birsey bulamamislar di. hastaligin tedavisi hakkinda bize bir aciklama veya bir bilgi verebilerseniz cok mutlu olurum. simdiden cok tesekkür ediyorum.

10fatoş Şahin - 2010-09-18 04:59:52
merhaba,2008 ocak ayında şiddetli göğüs sancısı ile hataneye başvurdum.akciğer filmim çekildi.filmden sonrada ilaçlı tomografi yapıldı.Çıkan sonuçlarda ciğerin sol üst köşesinde yara görüldü.okadar şiddetli sancım vardı ki, sol göğsüm yerinden sökülüyor hissi veriyordu. tüm hareketlerim kısıtlandı.sol tarafım her hareketimde sancımı artırıyordu.tanı olarak zatÜre teşhisi ile 5 gün hastanede yattım. Çift antibiyotik tedavisi uygulandı. hastane sonrası 5 gün ev istirati yaptım.bu arada her kan tahlili sonucumda demir ve b12 eksikliği çıkıyor.bunun da nedenini bulamadılar.aradan gecen süre içinde halen sol göğsümde şidetli olmayan ama sürekli o bölgemde hafif ağrılar hissediyorum. gariptirki bu ağrı ayaklarımın üşüdüğünde ortaya çıkıyor.dr.um ciğerdeki yaranın kısa sürede iyileşmediğini bunun bir yıl gibi bir zaman alacağını söylemişti.nerdeyse 3 yıl olucak ben hala ara ara göğüs ağrısı çekiyorum. geçen yıl zatüre aşısı yaptırdım. kendime iyi baktığımı düşünüyorum. gıdalarıma dikkat ediyorum. spor yapmaya çalışıyorum. ama halen demir ve b12 eksik ve ağrılarım zamn zamn var. sizece başka nasıl bir tedavi uygulamalıyım...teşekkürler...

10zeynep - 2011-11-09 14:22:50
merhaba bende bu hastaliktan dolayı tam 20gün yogun bakimda yattim kurtulmam mucize oldu suan tek sıkıntım nefesim eskisi gibi degil cabuk yoruluyorum ve bu hastaliktan sonra cok sık nezle oluyorum vucudum cok dayanıksın her hastalanmada esim cok korkuyor hem doktara gidiyorum cigerlerimde sorun yok cıkıyor acaba ben bu hastaligi atlattımmı merak ediyorum simdiden tesekküe ederim

10rıdvan taylan - 2012-06-14 05:06:26
merhaba.bugun itibariyle zature teshisi kouydular.10 adet igne verildi.nelere dikkat etmeliyim.kullanmam gereken gıda malzemeleri nelerdir.uzum pekmezini tavsiye edenler var.sizin onerileriniz nelerdir


Benzer Yazılar

Katarak belirtileri
Zatüre belirtileri
Apandisit belirtileri
Allerji belirtileri
Çıkık nedir belirtileri tedavisi

Rastgele Yazılar

Ökse otu
Gebelik döneminde beslenme
Vitaminler yararları
Basurun bitkisel tedavisi
Yonca diyeti
Baygınlık nedenleri sebepleri tedavisi
Anne sütünün bileşimi
Akciğer enfeksiyonları
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.