Kimyon ve faydaları

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Mayıs ve Haziran aylarında beyaz veya pembe renklerde çiçekler açan, tohumları keskin ve hoş kokulu olan, 15 ila 70 cm boylarında bir yıllık otsu bir bitkidir. Meyveleri (kimyon), oval olup, terkibinde tanen, reçine, sabit ve uçucu yağlar vardır. Tohumları baharat olarak kullanlır.

kimyon

Kimyonun faydaları : Karındaki solucanları öldürür, yelleri dağıtır, yemeği hazm etmenize yardımcı olur. Şişkinliği ve gazı giderir. Vücudu kızdırır, sinirleri uyarır, sidiği idrar eder. Anne sütünü arttırır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Kimyon geğirtir ve daha ziyade sade olan ise hazm ettirir.

Özellikle, yaşlılara ve balgamlılara hazm bakımından çok yarar. Kimyonu sirkeyle karıştırıp koklasalar burundan akan kanı dindirir. Sirkeyle ezip kepeğe, uyuza sürseler, iyi gelir. Zeytin ve bakla unutyla şişlere yakı etseler faydalıdır. Kimyon, incir ve meyan kökü üçü bir arada kaynatılıp suyu içilirse; öksürüğü giderir. Göğsü temizler. Kimyonu sirkede ve suda kaynatıp içmek; nefes darlığını giderir.

Kimyon; sinirsel baş dönmesini keser, sinirleri yatıştırır. Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır. Kimyonu sirke ile karıştırıp yemek, nefes darlığına faydalıdır. Yenilecek mitar 7 gram miktardır. Fazlası yüzü sarartır ve yüreğe zarar eder. Normal miktarı bağırsakları açar, meniyi artırır, hamileler kullanmamalıdır.

Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Fıstık ve faydaları
Kayısı kayısının faydaları
Keçi boynuzu ve faydaları
Kereviz ve faydaları
Kestane ve faydaları
Keten tohumu ve faydaları
Kızılcık ve faydaları
Kiraz ve faydaları

Rastgele Yazılar

Suni döllenme
Karbonhidrat rejimi
Sağlığın önemi
Ekinezya cayinin faydalari
Ayrık otu
Söğüt ağacı
Göz kuruluğu
Çocuklarda büyümüş lenf bezleri
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.