Nilüfer çiçeği

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Yurdumuzda göl ve geniş su birikintilerinde yaşar. Yani bir su bitkisidir. Geceleri suya batar, gündüzleri su yüzüne çıkar. Ev ilaçlarında nilüferi bütünü kullanılır. Gerek kökü, gerek tohuu, gerek dalları, gerekse çiçekleri ile nilüfer üç kısımdır.

nilüfer

1. Beyaz nilüfer : Su yüzünde durur ve sapları yanına şak olmuştur. Sapları değirmi ve suyun derinliğine göre uzundur. Çiçeği beyaz ve dilber zambak gibi katmer 30-40 kadar yapraklarıyla doludur. Kökü beyaz ve üzerinde siyah lekeler olur. Bu çeşit nilüfer ekseriya göllerde, havuzlarda ya da sulak yerlerde olur.

2. Sarı Nilüfer : Birincisine benzemekle beraber kökü çok beyaz ve haşindir. Çiçeği sarı ve berraktır. Bütünüyle sarı güle benzer.

3. Küçük Nilüfer : Yaprakları beyaz nilüferin yaprakları gibidir. Çiçeği beyaz, küçük, yumuşak ve gevrektir.

Nilüferin faydaları: Nilüferin kökünü suda kaynatıp içmek; insanın şehvetini keser, tohumu da böyledir. Kadınların ifrad üzere akan hayız kanlarını ve bel soğukluğundan kalan ak rutubeti teskin etmek ve gidermek için sarı nilüer kökünü ve tohumunu ezip her birinden 3'er gram ve 2 gram da kehribar alıp karıştırarak sirkeyle bir kaç gün sabahları sıcak olarak içilmelidir. Adı geçen hastalıkları giderir.

Çiçeğinden damla damla su çıkarılır. Bu çıkarılan suyu içmek; uyku getirir. Bütün sıcak hummalara faydalıdır. Sıcak zatüncenb'e kuru öksürüğe, şiddetli ateşe, ciğer ve dalak hararetine, yanmasına faydalıdır. Bu, adı geçen hastalıkların durumuna göre damla damla çıkarılmış nilüfer suyunu içirmek lazımdır. Nilüferi ağzda tutsalar: diş ağrısını giderir. Başta meydana gelen buharı dağıtır.

Nilüfer; eski ishal'e bağırsak çıbanlarına, dalak şişlerine faydalıdır. Kalbinizi kuvvetlendirir, ağrılarınızı dindirir, sinirlerinizi yatıştırır. Nilüferin kökü ishali giderir. Bunun için tetbik edilecek reçete; Tohumu ve kökü 7 gramdır. Çiçeği 10 gramdır. Şerbeti 35 gramdır. Fazlası mideye uygun değildir. Fazla kullanılıp da zararı önlenilmek istenirse, zararını gül macunu ve mestaki ıslah eder.

Nilüfer kökünü veya tohumunu suda kaynatıp vücuda sürmek; vücuttaki lekeleri giderir. Kökünü taze iken dövüp yara üzerine koymak; kanı teskin eder. Nilüfer kökünü kurutup ezip döverek tozundan ayakkabı yarasına ekmek onu iyileştirir. Nilüfer çiçeğinin usaresini yahut damla damla çıkarılmış suyunu zeker'e haya'lara sürmek kişinin menisini izale edip erliğini giderir.


Yorumlar

2gülsüm - 2010-05-16 02:38:45
bu yazı benim çok işime yaradı

2nesrin - 2010-10-30 00:48:38
verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ve verdiğiniz bilgiler çok güzel olduğunuda arz ederim saygılarla nesrinnnnnnnnnn


Benzer Yazılar

Ay çiçeği
Boru çiçeği
Çiğdem çiçeği
Düğün çiçeği
Karanfil çiçeği
Lavanta çiçeği
Nar çiçeği
Nilüfer çiçeği

Rastgele Yazılar

Baharatların faydaları ve yararları
Deri alerji
Beyin zeka dostu besinler
Sosyo kültürel etmenler
Besinlerin Kalori cetveli
Patates bitkisi
Dalak otu
Sarısabir bitkisi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.