Raziyane bitkisi

Kategori - Şifalı bitkiler ( şifalı bitkiler faydaları, keten tohumu, çörek otu zencefil, şifalı meyveler )


Maydanozgiller familyasından, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen 2 veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Haziran ve Eylül aylarında çiçekleri açar.

raziyane

Tadı keskin ve tatlıdır kokusu güzeldir. Kökünün tadı keskin ve bir miktarı acıdır. Fakat kökünün tesiri ve faydaları diğer yerlerinden fazladır. Yılanlar, raziyane bitkisini meşhur etmişlerdir. Yılanlar inlerinden çıktıktan sonra gözleri görmez. Kokusundan raziyaneyi bularak gözlerine sürer ve böylece gözleri açılır. Bu yüzden raziyane, göz hastalığı için faydalıdır.

Raziyanenin faydaları : Mideye kuvvet verir. Yemeği hazm etmenize yardımcı olur. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Kadının sütünü artırır. Ayrıca, gözler için de yararlıdr. Kansızlığı giderir. Sinir ve ağrıları yatıştırır. Kalp hastalıkları, romatizma ve üremi'de faydalıdır. Raziyane'yi meyan kökü mathubunda veya maydanoz suyunda kaynatıp içmek; böbrek ve mesanenin çeşitli hastalıklarına faydalıdır. Yılan zehirini izale eder.

Raziyane; Ciğer, Dalak tıkanıklarına ve pekliklerine faydalıdır. Böbrek ve mesane taşlarını sürer. İdrar zorluğu çekenlere oldukça yararlıdır. Raziyene tohumunu iyice ezip, sıcak sütle karıştırıp memede olan küçük çocuklara içirseler nefes darlığı ve öksürüklerine gayet faydalıdır. Kovuk ve böbrekde soğuktan olan ağrıları giderir. Zehirli haşerat sokmasına da iyidir. Raziyane kökü bal ile karıştırılı kuduzun ısırdığı yere takı edilse, gayet faydalıdır.

Şu reçete iyi görmeyen gözler için de faydalı bir ilaçtır. 35 gram şahin tersi kuru ile 2 gram raziyane tohumunu iyice ezip karıştırdıktan sonra, ince bir tülbentten geçirilir. Toz halindeki bu ilaç her sabah göz köşelerine bir miktar sürülürse, dumanlı gören gözler iyidir.

Kadınların cerahetli meme şişleri için raziyane kökü suda yumuşak oluncaya kadar kaynatılıp ılıkça memeler üzerine vurmak; cerahetini ve şişini iyileştirir. Yüzde olan kızıl lekeler ki; bars gibi görünür. Onları gidermek için; raziyaneyi iyice dövüp eski tavşan yağıyla yağ gibi oluncaya kdar karıştırıp yüze sürüldüğünde o lekeleri izale eder.


Yorumlar

Bu yazıya Hiç Yorum Eklenmemiş
İlk yorum ekleyen siz olmak istermisiniz?


Benzer Yazılar

Alıç bitkisi
Arpa bitkisi
Günlük bitkisi
Hanım eli bitkisi
Hardal bitkisi
Hatmi bitkisi
Havuç bitkisi
Hıyar bitkisi

Rastgele Yazılar

Sosyo kültürel etmenler
incir yemiş
Besin alerjisi
Kadınlarda dış üreme organları
Menekşe
Çocukların enerji ve besin ihtiyacı
Kalbin anatomisi
İnek sütü ve bileşimi
Zayıflama Sağlıklı diyet yaparak zayıflayın.